Παρασκευή Τσίπουρου

Παρασκευή τσίπουρου στο σχολείο μας

Στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης με θέμα το αμπέλι η Γ' και Δ' τάξη πραγματοποίησαν αυτή την δραστηριότητα.

Οι μαθητές με την επίβλεψη των δασκάλων τους κ.Γεροβασίλη Δρόσο της Γ' τάξης και κ.Καψάλη Ιωάννη της Δ' τάξης, μάζεψαν σταφύλια από αμπέλι του χωριού, τα πάτησαν, έγινε μούστος και μετά από ορισμένο χρονικό διάστημα έγινε ο βρασμός για την παραγωγή του τσίπουρου.

Η συσκευή κατασκευάστηκε από το Διευθυντή του σχολείου κ.Παπακωνσταντίνου, με απλά υλικά όπως μια παλιά χύτρα ταχύτητος, σωλήνα χάλκινη του εμπορίου, το δοχείο ψύξης ήταν από διαφανές πλαστικό για να φαίνεται η σπειροειδής κατασκευή του σωλήνα μέσα στον οποίο ο ατμός κρύωνε, συμπυκνωνόταν και γινόταν υγρό. Ως πηγή θερμάνσεως χρησιμοποιήθηκε υγραέριο σε πεντάλιτρη συσκευασία.

Τα προϊόντα της απόσταξης όπως τυποποιήθηκαν και διανεμήθηκαν στους μαθητές των Γ' και Δ' τάξεων.